Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
nika
Temat postu: Wolni Ciutludzie  PostWysłany: 13-01-2005 - 10:34
Moderator
Moderator


Dołączył/a: 26-08-2002

Skąd: Warszawa

Nowa książka Pratchetta już w sprzedaży! Właśnie wczoraj nabyłam i wkrótce podzielę się wrażeniami. Kto jeszcze nie ma, niech rusza do księgarni i włącza do dyskusji!

_________________
gdyby ktoś przypadkiem chciał czegoś od mnie to mailem proszę - niestety raczej nie będzie mnie już więcej na forum
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
CaliOffline
Temat postu: Wolni Ciutludzie  PostWysłany: 16-01-2005 - 20:34
Pisarz
Pisarz


Dołączył/a: 11-05-2004



Status: Offline
Troche mnie przerazilo ,ze nie jest przetlumaczona przez Pana CHolewe. Powiedz czy warto ,co ja mowie!? napewno warto!

_________________
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
nika
Temat postu: Wolni Ciutludzie  PostWysłany: 16-01-2005 - 21:28
Moderator
Moderator


Dołączył/a: 26-08-2002

Skąd: Warszawa

ciekawe czemu? no ale się zobaczy - lepiej żeby tłumaczenie było dobre, bo cena jest wysoka a czytelnicy wymagający

_________________
gdyby ktoś przypadkiem chciał czegoś od mnie to mailem proszę - niestety raczej nie będzie mnie już więcej na forum
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
IggIOffline
Temat postu: Wolni Ciutludzie  PostWysłany: 16-01-2005 - 22:01
Elita forum
Elita forum


Dołączył/a: 30-09-2002

Skąd: Don'tgonearthe Castle!

Status: Offline
Tytuł został fajnie przetłumaczony...
"The WeeFree Men"
Wee = Ciut

Mam nadzieję że zostanie zachowany i oddany w maire mozliwości jak naj dokładniej dialekt tych niebieskich stworków (nota bene, zrobionych na Szkotów z czasów Braveheart'a - zuważcie ich kolor).

Dlaczego nie Cholewa? Może on nadgania powieści które wydawnictwo opuściło skacząc do najnowszej książki Mistrza P. Bo między Hogfatherem (pol. Wiedźmikołaj) a The WeeFree Men jest kolejno:
Jingo (wojna AM z Klathem - ze spora rola Vimes'a i Marchewy),
The Last Continent (czyli odpowiedź na pytanie gdzie wylądował Rincewind po tym jak go przeniosło w Eryku(???),
Carpe Jugulum (czyli co nieco o Igorach, czarownicach i wampirach),
The Fifth Elephant (czyli Vimes kontra Wilkołaki),
The Truth (pierwsza gazeta w AM),
Thief of Time (czyli o-powieść kung-fu w realiach Świata Dysku)
i wreszcie:
Monstrous Regiment (czyli wielka wyprawa po zaginionego w akcji brata).

A mistrz wciąz pewnie mysli co by tu nowego napisać... Very Happy

_________________
Usunięto obrazki - złamanie regulaminu
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
CaliOffline
Temat postu: Wolni Ciutludzie  PostWysłany: 17-01-2005 - 00:52
Pisarz
Pisarz


Dołączył/a: 11-05-2004



Status: Offline
o cholercia ,to az tyle tego wyszlo ja dopiero co skonczylem czytac wiedzmilaka jutro przychodza dwie kolejne ksiazeczki - Mort i Terminarz Gildii Złodziei Świata Dysku ,zafascynowala mnie ta druga ksiazka ,ale to sie zobacz dopiero jutro co to takiego jest ;o

_________________
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
IggIOffline
Temat postu: Wolni Ciutludzie  PostWysłany: 17-01-2005 - 11:32
Elita forum
Elita forum


Dołączył/a: 30-09-2002

Skąd: Don'tgonearthe Castle!

Status: Offline
Pardon, pardon Terminarze to osobna półeczka, nie nalezy ich traktować jak powieści bo to są (zgodnie z nazwa zresztą) terminarze (czyli kalendarz + notatnik i miejsce do wpisania ważnych informacji o właścicielu) a tekstu pisanego przez mistrza jest tam raczej niewiele. Około 1/3 książki to wstęp poświęcony profesji patronującej danemu terminarzowi (historia gildii, krótkie biografie niektórych członków i rozkład dnia). Reszta to normalny terminarz.
A pozatym TGZłodzieiŚD był terminarzem na UBIEGŁY (2004) rok. Czyżby Mistrz nie stowrzył nowego?
W 2003 był TGBłaznówŚD, a w 2002 (chyba) Strazy Miejskiej...

_________________
Usunięto obrazki - złamanie regulaminu
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
CaliOffline
Temat postu: Wolni Ciutludzie  PostWysłany: 26-01-2005 - 21:47
Pisarz
Pisarz


Dołączył/a: 11-05-2004



Status: Offline
wlasnie ,przyeczytales juz moze Ciut ludzi ? bo jestem ciekaw twoich wrazen.

_________________
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
IggIOffline
Temat postu: Wolni Ciutludzie  PostWysłany: 26-01-2005 - 22:06
Elita forum
Elita forum


Dołączył/a: 30-09-2002

Skąd: Don'tgonearthe Castle!

Status: Offline
W oryginale nie miałem jeszcze przyjemności (miałem akurat prosic Nikę o "zakup kontrolowany" w ramach... zresztą nie ważne... sęk w tym że w chwili gdy spytałem pokazała mi Wolnych Ciutludzi.
Książka na poziomie średnio-Prachettowskim. Zwykle dzieje się o wiele więcej na raz, w kilku miejscach, tu tylko raz na jakiś czas są wspominki o przeszłości (ale i to niewiele daje po lekturze The Thief of Time!), co wyfdatnie wpływa na objętośc książki i czas który można nad nią spędzić.
Tym niemniej moge bez wstydu powiedziec że mistrz się spisał jak zwykle. Historia jest fajna, wiedźmy, elfy i ... nauczyciele (wszelkiej maści) grają w niej główne role, nie licżąc naturalnie Szkotów z "Braveheart'a" w wersji miniaturowej. Jest dość walk, potworów i tego specyficznego humoru którego uwielbienie łaczy wyznawców Terry'ego by rozbawić. Jedyny problem to mniejsza, zdecydowanie zawartośc książki.
Jednak cała powieśc zachowuje specyficzny klimat, nie tracąc ani jednego elementu tak ważnego dla swego smaku.
Czułem się trochę jakbym dostał po prostu mniejszy kawałek ulubionego ciasta niz zwykle.
Niestety policzono nam cenę jak za normalną porcję - 30zł.

_________________
Usunięto obrazki - złamanie regulaminu
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
nika
Temat postu: Wolni Ciutludzie  PostWysłany: 26-01-2005 - 22:52
Moderator
Moderator


Dołączył/a: 26-08-2002

Skąd: Warszawa

Tak i tym razem wydawnictwo nie uciekło się nawet do takiego zabiegu jak w przypadku Maurycego - czyli twardej oprawy... 30 zł za książkę o połowę cieńszą niż normalnie to zdzierstwo, ale fani zapłacą, bo Pratchett wart jest swojej ceny. Młoda czarownica bardzo przypadła mi do gustu - szkoda tylko, że stara gwardia zjawiła się tak późno. co do tłumaczki - nie wiem, może nie miała pola do popisu, ale brakowało mi tych pratchetowskich perełek - nie było czy też nie zostały przetłumaczone to mnie ciekawi... Jest to podobno książka dla dzieci, ale ta bajka jest w stylu braci Grimm - mroczna, przypominająca klimatem Maurycego. hmm, przyznam się szczerze, że z chęcią wróciłabym już do dobrze znanego mi miasta i jego strażników

_________________
gdyby ktoś przypadkiem chciał czegoś od mnie to mailem proszę - niestety raczej nie będzie mnie już więcej na forum
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
IggIOffline
Temat postu: Wolni Ciutludzie  PostWysłany: 27-01-2005 - 22:45
Elita forum
Elita forum


Dołączył/a: 30-09-2002

Skąd: Don'tgonearthe Castle!

Status: Offline
Hmm, Ciutludzie z oryginału mówia językiem Szkotów...poprawka...ostro podpitych Szkotów... a tego się na polski nie da przenieść.
Kto wątpi niech sprawdzi dyskusje nt. "Love Hina". Zwłaszcza reakcje czytelników na próbę zastąpienia akcentu jednej z bohaterek "naszą rodzimą gwarą".

_________________
Usunięto obrazki - złamanie regulaminu
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2007 The PNphpBB Group
Credits