Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
dehiraOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-05-2003 - 14:36
Elita forum
Elita forum


Dołączył/a: 26-08-2002



Status: Offline
Nie uważam, żeby świat Tolkiena był mały. Jest ogromny.....co dotarło jednak do mnie z siłą młota dopiero po silmarillonie. Ale nie o tym to ja miałam mówic ^^"
Za mało profesji? Undeadów? itp? One tam sa, niektóre pjawiają się epizodycznie, niektóre jako wspomnienia z przeszłosci i legend. Ale ogólnie Tolkien jest typem pisarza, który nie przesadza z takimi rzeczami. U niego magia i jej twory sa niezwykłe, ponieważ sa wyjątkowo rzadkie. Podoba mi sie taki styl. Zupełnie odwrotnie niż w trylogii miecza mroków, gdzie brak magii jest rzeczą niezwykłą, konwencja tolkienowska pozostawia dla czytelnika moim zdaniem takie wrażenie, ze to wszystko co opisuje brzmi jednak tak prawdziwie....tak jak legendy i baśnie, o których mówi się, ze w każdej tkwi jednak ziarenko prawdy. Ja czuję się tym zaczarowana^^

Opisy> wiem, potrafia byc straszne, ale mnie się nawet one podobały. No dobra, moze nie za pierwszym czytaniem, ale później czytałam je z równym zapałem Razz Nie będe tu truła czegoś w stylu "spróbujcie podejść do tego jeszcze raz, na pewno się Wam spodoba", bo nic nie jest pewne i na mnie tez takie mowy nie działają (siam sialam, a Lem stoi sobie na półeczce), ale moze kiedyś, kiedy bedziemy na emeryturze i bedziemy mieć kupe wolnego czasu zabierzemy się wszyscy za czytanie zbiorów bibliotek wg klucza: po kolei, jak leci, i zmienimy zdanie na temat paru książek Razz Hyhy, tylko później pamietajcie o forku i tym temacie!! Razz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
nika
Temat postu:   PostWysłany: 24-05-2003 - 14:57
Moderator
Moderator


Dołączył/a: 26-08-2002

Skąd: Warszawa

wtedy juz na pewno bedzie cos lepszego niz internet... moze jakas wizja przyszlosci rodem z sf? np. Adminem bedzie syn Raula, ktory przejmie schede po tatusiu itd. Twisted Evil wracajac do tematu to choc Tolkien mi nie podszedl to ekranizacja jednak bardzo (ach ten Legolas!)

_________________
gdyby ktoś przypadkiem chciał czegoś od mnie to mailem proszę - niestety raczej nie będzie mnie już więcej na forum
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
IggIOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-05-2003 - 13:46
Elita forum
Elita forum


Dołączył/a: 30-09-2002

Skąd: Don'tgonearthe Castle!

Status: Offline
Moze to dlatego ze Tolkien nie pisal fantasy... przynajmniej sam sie do tego nie przyznal... pisal raczej opowiesci... basnie... gdzie wazny byl charakter a nie ilosc ogonow, lusek, skrzydel czy czegokolwiek innego...
Najwiekszym przeciez potworem w calym LotR jest maly knypas ktorego Frodo ze swoim sluzacym moga zabic w mgnieniu oka...
On przeciez zyl wiecznosc cala, poki pierscien sie nieodnalazl, gnany checia posiadania go...

_________________
Usunięto obrazki - złamanie regulaminu
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Radical DreamerOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-03-2005 - 11:14
Czytelnik
Czytelnik


Dołączył/a: 27-01-2003



Status: Offline
Ja czytam wszelkie odmiany fantastyki ale tylko fantastykę. Bo inne typy twórczości mnie zwykle nużą. Po co mam czytać o zwykłym, codziennym życiu skoro wystarczy że wyjrzę przez okno?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
skankaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-03-2005 - 16:26
Nowicjusz
Nowicjusz


Dołączył/a: 14-02-2005



Status: Offline
bez watpienia wole s-f. Nie potrafie doszukac sie w fantasy tzn, miesniach, toporach i smokach jakis wnioslych idei, nie twierdze, ze ich tam nie ma, bo jak wiadomo jesli sie chce mozna nawet na sile w pokemonach znalezc pewne wartosci ; /. Nie chce mi sie rozpisywac szerzej na ten temat ; /
Ucieszylo mnie natomiast czytajac ten temat, ze sa ludzie, ktorzy takze doceniaja S.Lema, poniewaz takich osobnikow jest coraz mniej, co sprawia, ze zaczynaja sie zamykac w swoich enklawach.
Lem wywarł na mnie ogromny wpływ, bedac przez jakis czas (ze tak sie wyraze) moim osobistym idolem. Po trosze racjonalista, po trosze empiryk, zdecydowany prakseolog, a przede wszystkim wybitny literat i mysliciel. Zachwycil mnie swoimi poweisciami science fiction, belerystyką, zadziwiajacymi pomysłami (zreszta niektore juz sie sprawdzaja -np.fantomologia), dzielami naukowymi lub jak kto woli-quasi-naukowymi, dzielami z dziedziny krytyki literatury itd. Podobał mi sie jego chlodny racjonalizm w podejsciu do tematu, perfekcyjnie opanowany jezyk i jego zasady wraz z interpunkcja, stylistyką, ktora pozazdrosciliby mu niejedni pisarze. Tak, urzekl mnie neologizmami, fantastycznymi swiatami, probą "dowartosciowania" literatury fantastyczno-naukowej, a potem zmaganiem sie z "gettem s-f".(Nie wiem, dlaczego pisalam te wszystkie pochwaly w czasie przeszlym, trybie dokonanym, przeciez to wszystko jest adekwatne do tej pory). To wlasnie Stanisław Lem "zmusil" mnie do siegniecia po klasykow prozy : Dostojewskiego, Kafkę, Manna, Tołstoja, Gombrowicza. I chwala mu za to !
Pozdro

_________________
brave little toster
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
LinDOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-11-2005 - 00:19
Pisarz
Pisarz


Dołączył/a: 05-11-2005

Skąd: Boring Town

Status: Offline
A ja wolę techno-fantasy! Razz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ThondorOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-11-2005 - 03:19
Młodsza elita forum
Młodsza elita forum


Dołączył/a: 25-10-2005

Skąd: Bydgoszcz

Status: Offline
Chociaż osobiście preferuję fantasy to uważam, że wszystko zależy od konkretnego tytułu i autora. Kiedyś (po przeczytaniu LoTR i Silmarillionu) stałem się zagorzałym fanem fantasy (zresztą jestem nim do dziś Smile), zaś mój stosunek do sf był co najmniej pogardliwy. Zachwyciło mnie piękno Śródziemia i Valinoru, urzekła dokładność i prostota tolkienowskiego świata. Lata mijały, a ja trwałem w przekonaniu o wyższości fantasy nad sf. W końcu pewnego zimowego popołudnia wpadła w moje ręce Lewa ręka ciemności U. K. LeGuin. Parę dni później przeczytałem Solaris i Golema XIV S. Lema. Zauroczony sf sięgnąłem po Limes inferior Zajdla. Teraz wiem, że choć nadal tkwię przy fantasy, to nie jestem w stanie odżegnać się od sf.
Uważam, że dwa wymienione w temacie gatunki mają bardzo ważną, przynajmniej dla mnie, cechę: tak naprawdę w dobrej fantastyce magia / technika odgrywają drugoplanową rolę. Stanowią tylko tło, uzupełnienie, pomagają ukazać problem ludzkiej psychiki, mentalności, zachowania w sytuacjach ekstramalnie trudnych. I nie mam tu bynajmniej na myśli walki z tuzinem smoków, demonów, czy mechów. Chodzi raczej o sytuacje w których nasze człowieczeństwo, system wartości, idee zostaje wystawione na próbę.
Mówiąc krótko, nie jest ważne ile smoków zabije główny bohater. Ważne mest to czy książka skłania ku refleksji.

_________________
Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
IggIOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-11-2005 - 16:08
Elita forum
Elita forum


Dołączył/a: 30-09-2002

Skąd: Don'tgonearthe Castle!

Status: Offline
Cytat:
Ważne mest to czy książka skłania ku refleksji.

A więc nie jest ważne jakiego rodzaju jest to książka. Ja np. znalazłem dość niedawno bardzo skłaniająca do refleksji (nad zyciem ogólnie)
Książkę Kucharską Niani Ogg Terryego Pratchetta, co dobrze świadczy i o tym "gatunku literackim" Wink

_________________
Usunięto obrazki - złamanie regulaminu
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Radical DreamerOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-11-2005 - 11:14
Czytelnik
Czytelnik


Dołączył/a: 27-01-2003



Status: Offline
Chyba wszystkie dzieła powiązane ze Światem Dysku skłaniają do refleksji.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
IggIOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-11-2005 - 18:21
Elita forum
Elita forum


Dołączył/a: 30-09-2002

Skąd: Don'tgonearthe Castle!

Status: Offline
Ciężko byłoby sie niezgodzić z takim truizmem.

_________________
Usunięto obrazki - złamanie regulaminu
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ThondorOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-11-2005 - 19:00
Młodsza elita forum
Młodsza elita forum


Dołączył/a: 25-10-2005

Skąd: Bydgoszcz

Status: Offline
IggI napisał/a:
Ciężko byłoby sie niezgodzić z takim truizmem.

Truizmy mają to do siebie, że w ogóle ciężko się z nimi nie zgodzić Smile.

_________________
Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Refresh
Temat postu:   PostWysłany: 14-11-2005 - 09:51
Moderator
Moderator


Dołączył/a: 14-09-2005



A mnie się oba gatunki podobają: i SF (LEM LEM LEM LEM LEM), i fantasy (czytaliście może trylogię "Pieśń lodu i ognia" albo "Sabriel" "Lirael" "Abhorsen"?).

_________________
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
IggIOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-11-2005 - 12:07
Elita forum
Elita forum


Dołączył/a: 30-09-2002

Skąd: Don'tgonearthe Castle!

Status: Offline
Thondor, miło że wiesz tak duzo o truizmach...
A co wiesz o ironii i cynizmie? Wink

_________________
Usunięto obrazki - złamanie regulaminu
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AionOffline
16 Temat postu:   PostWysłany: 15-11-2005 - 20:42
Nowicjusz
Nowicjusz


Dołączył/a: 13-11-2005



Status: Offline
Axel napisał/a:
A jak widzę książki Philipa K. Dicka to mnie sie niedobrze robi...


A ja Ci współczuję że nie potrafisz docenić takiego geniusza jakim niezapszeczalnie był Philip K. Dick. Przeczytałeś jakąkolwiek jego książkę lub opowiadanie ?

Z fantasy mam do czynienia od dawna jednak najbardziej ciągnie mnie w stronę cyberpunku i klimatów postapokaliptycznych. Polecam książkę Williama Gibsona "Neuromancer" i papierowego RPG'a "Neuroshima". Najczystsza forma cyberpunku Cool

Z polskich fantastów cenię sobie Sapkowskiego i Ziemiańskiego
Z zagranicznych braci Strugackich, Kiryła Bułyczowa, P.K Dicka, Tolkiena i jeszcze wielu innych których obecnie nie mogę wygrzebać z pamięci Razz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
issOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-11-2005 - 21:14
Moderator
Moderator


Dołączył/a: 16-02-2004



Status: Offline
Neuromancerem byłem przez długi czas zachwycony. Aż w końcu przeczytałem i wszystko zgasło. No kicha mu wyszła. Może dlatego, że książka strasznie się postarzała. Niby nie powinno to mieć znaczenie, bo liczy się klimat itp., ale jdnak coś nie trybi. Inne jego książki lepiej przetrwały próbę czasu.
A P.K.Dick jest już zupełnie ponad czasem.
I żebybm nie wyszedł na takiego, co jak stare, to nie jare, to powiem, że film Tron w tym roku oglądałem kolejny raz i wytrzymałem do końca.

_________________
Gdyby ktoś chciał założyć konto na Dropboksie to ten (<--) link daje dodatkowe 0.5GB Tobie i mi.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2007 The PNphpBB Group
Credits