Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
nika
Temat postu: Ortografia  PostWysłany: 06-09-2004 - 00:35
Moderator
Moderator


Dołączył/a: 26-08-2002

Skąd: Warszawa

Różnie z tym bywa - muszę przyznać, że czasem szlag mnie trafia. Oczywiście każdemu zdarzaja się błędy - spoko, nie ma co ich piętnować. Ponadto są osoby, które mają taki sposób pisania i piszą z błędami specjalnie wszystko jak leci. Denerwują mnie jednak posty, których autorzy pisali bardzo szybko i dlatego wyszły im potworki - ciężko się to czyta i jest to nieprzyjemne dla oka. Ponadto kiedy się nie zna dokładnie tytułu czy nazwiska powinno się dodać "chyba" czy coś w tym guście...

Co sądzicie na ten temat? Czy ortografia jest w sieci przeżytkiem i nie ma co się nią przejmować? Czy forma wypowiedzi nie ma tu znaczenia? Czy łatwiej się czyta coś, co jest poprawnie napisane czy to wszystko jedno? Czy szybkie pisanie bez zwracania uwagi na literówki, które później pojawiają się w każdym słowie nie jest brakiem szacunku dla czytelnika?

_________________
gdyby ktoś przypadkiem chciał czegoś od mnie to mailem proszę - niestety raczej nie będzie mnie już więcej na forum
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
desOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-09-2004 - 01:43
Czytelnik
Czytelnik


Dołączył/a: 04-03-2002

Skąd: Neo Szczecin City

Status: Offline
to zalezy.
Na GG - spoko, bo wiadomo, ze chodzi o szybka wymiane informacji.
Na forum - powinno sie chociaz poprawic literowki i jako tako zadbac o ortografie (jestem dyslektykiem, ale staram siem jak moge Razz)
Co do ogonkow - uzywam ich tylko w e-mailach do osob powazanych (profesor, pracodawca) oraz w pamietniku. Dlaczego tak rzadko? Bo mam duzo skrotow klawiszowych. Pod prawym altem jest np. winamp.
Co do umyslnych bledow - GG i czasami forum. To zalezy do kogo pisze (jak dobrze dana osobe znam) i jakie sa moje intencje. Jak kce byc zabawny, albo coby nuda cosik nie wialo. Niestety niektore przekrecenia weszly mi w nawyk i trudno mi siem od nich odzwyczaic. (kce i siem).

Ale masz rację. Literówki wynikające z lenistwa i braku chęci sprawdzenia własnej pisowni są denerwujące.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SinnerOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-09-2004 - 12:28
Moderator
Moderator


Dołączył/a: 29-11-2002



Status: Offline
Są sytuacje, kiedy takie rzeczy przechodzą, ale ogólnie uważam, że należy pisać poprawnie. Nie mówię już o komunikatorach, bo jak mówi Des chodzi tam o szybkie dogadanie się, ale na forum powinno się uważać. Takie pisanie może się komuś wydać zabawne, ale tak naprawdę styl pisania świadczy tylko o nastawieniu do odbiorcy. Oczywiście każde forum ma jakieś swoje pryatne i zatwierdzone literówki czy osoby uprawnione (np słynne na Reju "rze" GrafaRamolo) ale nie popadajmy w skrajności...

Na tej samej zasadzie denerwuje mnie niesamowicie tzw "1337", bo nie jestem fanem ślęczenia kilka minut nad jednym zdaniem i zastanawianiem się, co tym razem znaczy dana cyferka, albo czy dany ciąg znaków to litera czy cały wyraz...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
desOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-09-2004 - 12:36
Czytelnik
Czytelnik


Dołączył/a: 04-03-2002

Skąd: Neo Szczecin City

Status: Offline
Sinner napisał/a:
pryatne

Jak pisalem wczesniej - te wynikajace z lenistwa sa denerwujace. Powinno sie chociaz raz przeczytac to, co sie napisalo Razz Najpierw podglad a dopiero potem wyslij - to moja dewiza Very Happy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TIGRAOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-09-2004 - 14:18
Moderator
Moderator


Dołączył/a: 16-08-2003

Skąd: Odchłań duszy

Status: Offline
Wiecie, jeżeli ktoś to robi z pewnego rodzaju "premedytacją" to nic na to się w sumie nie poradzi- bo albo zwróci sie uwagę albo nie- i albo to podziała albo czlowieka tylko niepotrzebnie tafi.
Błędy moga zdarzyc się każdemu- ale bez przesady Smile

_________________
Każdy ma gorszy dzień...
MĂłj trwa od roku...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
VegOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-09-2004 - 15:15
Elita forum
Elita forum


Dołączył/a: 25-01-2003



Status: Offline
Co do ortografii - osobiscie sie staram nie robic bledow, ale kazdemu sie zdarza. No i jeszcze zalezy jakie bledy, niektorzy w jednym zdaniu robia 4 byki w stylu rzeka przez z z kropka itd...

Co do ogonkow - zazwyczaj pisalam bez, ostatnie popsula mi sie klawiatura i dzialam bez ogonkow z musu XD

Natomiast co do literowek - jak mam czas, sprawdzam (mowie o forku), jednak 96% moich postow jest niesprawdzonych, co zreszta widzicie - literowka na literowce... Gome ^^'

_________________
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
nika
Temat postu:   PostWysłany: 06-09-2004 - 15:49
Moderator
Moderator


Dołączył/a: 26-08-2002

Skąd: Warszawa

Wcale nie ma ich znów tak wiele. Chodzi mi o to, że są posty, gdzie każde słowo jest z błędem takim, że trzeba je odcyfrowywać. Ja często nie zwracam uwagi na ogonki oraz małą czy wielką literę, chyba że chodzi o czyjeś imię. Czy nadmiar błędów jest objawem braku szacunku? Szczególnie u ludzi, którzy mają stałe łącze i nie muszą się śpieszyć?

_________________
gdyby ktoś przypadkiem chciał czegoś od mnie to mailem proszę - niestety raczej nie będzie mnie już więcej na forum
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TIGRAOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-09-2004 - 16:04
Moderator
Moderator


Dołączył/a: 16-08-2003

Skąd: Odchłań duszy

Status: Offline
raczej niedokładności, bądz zamierzonego celu- ale raczej nie braku szacunku- IMO rzecz jasna

_________________
Każdy ma gorszy dzień...
MĂłj trwa od roku...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
yasiu777
Temat postu:   PostWysłany: 06-09-2004 - 16:18
Pisarz
Pisarz


Dołączył/a: 08-08-2004

Skąd: 127.0.0.1

taa niedługo bedzie potrzebny dekoder bo taki "nie mówić po polsku" albo "mów do mnie jeszcze" lub "Ty mówic do mnie" (wyrażenia zaczerpniete od cudzoziemców - najczesciej arabów i koreańczyków Laughing ) wysłowićsie nie umie
Co do siebie kążdy post czytam 2 razy, by jako tako był spójny pod względme treści jak i ortografi. Jestem dyslektykiem hm ale z potrzeby, bo polonistka wtyka swój długi stary nochal w nie swoje sprawy i zanirza mi oceny Wink A i tak każdemu zdarzy sie wpadka, co do popularnych zwrotów to niema oczym mówić - lenistwo i tyle, ale do już żadziej używanych wyrazów to spoko.
Wkurza mnie jedynie to jak ktoś wkłada do wyrazu "sh" np. tesh. Strasznie mnie to denerwóje takie ulepszanie wyrazów, bo dana osoba chce pokazać że jest na czasie, albo tym podobne rzeczy. Tego slangu czesto używają osoby na gg by zawrzeć znajomość hm... cóż ale nie ze mną te numery, szpanerstwu mówie NIE

edit:\\
Właśnie przeglądam forum CDA i natrafiłem na piekny post aż sie ciśnie żeby go tu umieścić:
Post usera Filippo który wyraża swą opinie o numerze 10/2004 CDA:
Cytat:
Cytat:
Ee tam tagi starodĹş chrom to ja mam jurz od dawna same szajzgie gry z pikselozom dajecie kiedyĹş inne pisma to byl wypaz Wink Laughing

OdpowiedĹş:
Nie ma to jak konstruktywna i wyrażona piękną polszczyzną krytyka. Colidor.


Ostatnio zmieniony przez yasiu777 dnia 06-09-2004 - 16:28, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
desOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-09-2004 - 16:21
Czytelnik
Czytelnik


Dołączył/a: 04-03-2002

Skąd: Neo Szczecin City

Status: Offline
co do poprzedniego mojego posta, to oczywiscie byl zart. Nie wszystkie bledy da sie czasami wylapac. Mam nadzieje ze mi Sinner wybaczy Razz A jesli chodzi o pisanie imion z wielkiej, to pisze tak, jak zostalo mi podane lub napisane. Jesli ktos przedstawil sie wielka to tak bede pisal (przynajmniej sie staram). Ale swoje imie, nicka i nazwisko ZAWSZE pisze z malej. I prosze pisac des/desu a nie Des bo to mnie drazni Razz I mowie calkiem serio Very Happy To duze d jest jakies takie oblesne...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SinnerOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-09-2004 - 16:57
Moderator
Moderator


Dołączył/a: 29-11-2002



Status: Offline
Cytat:
Mam nadzieje ze mi Sinner wybaczy

Azali zostaje i wybaczone. Idź i nie grzesz więcej Twisted Evil

Cytat:

Ale swoje imie, nicka i nazwisko ZAWSZE pisze z malej. I prosze pisac des/desu a nie Des bo to mnie drazni I mowie calkiem serio To duze d jest jakies takie oblesne...


Jawohl Twisted Evil


Ostatnio zmieniony przez Sinner dnia 06-09-2004 - 21:23, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
IggIOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-09-2004 - 17:06
Elita forum
Elita forum


Dołączył/a: 30-09-2002

Skąd: Don'tgonearthe Castle!

Status: Offline
Powtórzę wam może to co powiedziała pani dyrektor mojego liceum na radzie pedagogicznej.
Nie wolno obniżać ocen za dysgrafię i kazde inne dys-, ALE NIE WOLNO PRZYMYKAĆ OCZU NA FAKT ZE KTOŚ WYKORZYSTUJE CHOROBĘ BY SOBIE UŁATWIĆ ŻYCIE. Dlatego też jeśli ktoś robi błedy tylko czasem oznacza że oszukuje.

A pozatym podobno pomaga (na -dys'y) czytanie wyrazów od tyłu.

Cytat:
niedługo bedzie potrzebny dekoder bo taki "nie mówić po polsku" albo "mów do mnie jeszcze" lub "Ty mówic do mnie" (wyrażenia zaczerpniete od cudzoziemców - najczesciej arabów i koreańczyków ) wysłowićsie nie umie

Zgadzam się. Trzeba by zaszczepić te chipy niektórym tłumaczom filmów z DivXa...

_________________
Usunięto obrazki - złamanie regulaminu
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
chobi
Temat postu:   PostWysłany: 06-09-2004 - 17:15
Elita forum
Elita forum


Dołączył/a: 14-05-2003

Skąd: 707

mnie nerwica bierze, gdy widzę zdania z błędami xDDDDDDD
raaaany, to strasznie się w oczy rzuca xD

ale cóż, w klasie mam wielu dyslektyków i czeba z nimi żyć -.-'
ale w sumie spoko.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
desOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-09-2004 - 18:00
Czytelnik
Czytelnik


Dołączył/a: 04-03-2002

Skąd: Neo Szczecin City

Status: Offline
Rozumiem was, ale tak naprawde dyslekcja to cos wiecej niz tylko problemy z ortografia. Ta choroba ma glebsze podloze, ale o tym pisac nie bede bo nie kce. A co do pani dyrektor - widac ze nie posiada zadnej wiedzy na temat tej choroby. Wynika ona nie z braku znajomosci regĂłl rzadzacych naszym jezykiem, ale pewnych blokad w polaczeniach miedzyneuronowych (brak polaczenia miedzy obiema polkulami), wiec w zaleznosci od warunkow zewnetrzych (np. stres poglebia) piszac ten sam wyraz kilka razy mozna go napisac z bledem jak i poprawnie. Chodzi o to, ze osoba tego bledu nie dostrzega. Choc np. 1h pozniej moze juz go wylapac. Zagmatwane, nie? A co sie tyczy tych innych rzeczy zwiazanych z dyslekcja - nikomu nie polecam zajwiska nocnego przebudzenia, kiedy jedna polkula jest w trakcie snu (cialo) a druga nie (zmysly). Co z tego wychodzi? Sen, ktory dzieje sie w otoczeniu ktore widzimy + brak kontroli nad wlasnym cialem. Powiem tylko jedno. Jesli osoba ktora to spotyka nie wie, ze wynika to z choroby - konczy przewaznie u psychiatry lub u egzorcysty.


Ostatnio zmieniony przez des dnia 06-09-2004 - 19:23, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MagnusOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-09-2004 - 20:19
Moderator
Moderator


Dołączył/a: 21-10-2002



Status: Offline
oj literówki i błędy zdarzaja sie każdemu... nie oznacza to że ktoś nie ma szacunku... każdy ma swój styl pisania i to trzeba uszanować pod warunkiem że jest on czytelny... jezeli ktos używa wyrazów yush czy innych smiesznych zapisów to mnie denerwuje choc jeżeli użyje tego w odpowiednim momencie to co innego to dobre do żartów jest lub czasem dobre urozmaicenie ale nie by znowu używac tego non-stop...

ja wychodze z założenia że jak ktoś nie ma szacunku to użyje go w teści ważne by mozna było sie rozczytać... jeżeli post jest napisany tak że go rozumiem to mi wystarczy lecz jeżeli jest w nim treść obraźliwa to jest wtedy nie za dobrze...

w koncu nykt ne yest neomylny Wink

_________________
Mój "mały" internetowy spis komiksów
My DA
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2007 The PNphpBB Group
Credits