Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
dehiraOffline
Temat postu: Gatunek literacki  PostWysłany: 06-12-2002 - 12:25
Elita forum
Elita forum


Dołączył/a: 26-08-2002



Status: Offline
W tym temacie mam zamiar powyżywać się nad gatunkiem jako takim.
Tzn: podziały!
podział, który mi osobiscie najbardziej się spodobał to,
fantastyka= fantasy+ SF+ inne
wiem, wiem, głupiutkie, ale pewnie idąc do biblioteki nie raz zastanawialiscie się, na jakiej półce można znaleźć różne tytuły należace do gatunku fantasy i - co jest jeszcze zabawniejsze - co jeszcze mozna znależć na półce zatytułowanej "fantastyka"
Wiem, ze to bibliotekarze dokonują selekcji, ale taki wypady dostarczają mi mnóstwo radosci Laughing Laughing Laughing
Np, nie razi mnie, że wszystkie tanie horrory itp tam leżą, bo już dawno zakwalifikowałam je jako te "inne", ale np "władca pierścieni" leży w bibliotece raczyńskich (to duża i szanowana biblioteka w Poznaniu) obok winnetou (powieści dla młodzieży) a "zbójecki gościniec" na innym pietrze obok literatury rodzimej. Baaardzo zabawne^^
oczywiscie pólka z fantastyką to jeszcze inne miejsce!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
nika
Temat postu:   PostWysłany: 06-12-2002 - 13:06
Moderator
Moderator


Dołączył/a: 26-08-2002

Skąd: Warszawa

i dlatego biblioteki maja katalogi alfabetyczne, zeby znalezc po autorze. a jak maja komputerowy z linkami do innych pozycji to juz jestesmy w domu. czasem da sie fantastyke podczepic pod tyle innych gatunkow: kryminal, komedie, thiller, horror, mlodziezowe... jestem przeciwna podzialom - dlatego katalog komputerowy, w ktorym jedna ksiazka jest w wielu miejscach jest najlepszym rozwiazaniem

_________________
gdyby ktoś przypadkiem chciał czegoś od mnie to mailem proszę - niestety raczej nie będzie mnie już więcej na forum
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Herbert WestOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-02-2003 - 00:25
Elita forum
Elita forum


Dołączył/a: 29-01-2003

Skąd: KrakĂłw, dawna stolica PolakĂłw!

Status: Offline
- ciach - moderator J.

Ja bym fantastykę jako taką podzielił na duużo podgatunków. Nie na zasadzie Niki, że podciaga się pod jakiś inny gatunek, ale np fantasy komediowe ( jak Pratchett), fantasy epickie/epopeje fantasy ( Władca Pierścieni ofcoz :))) i takie inne.

- ciach - moderator J. - wszyscy wiemy jak Herbert lubi Cthulhu :]

_________________
Dynamite, the product of Nitroglycerin and Saltpeter, can be attached to doors and containers of all kinds. Imagine the surprised thief who opens your boudoir and finds that he's strangely missing his hand! Brilliant!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
dehiraOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-02-2003 - 11:12
Elita forum
Elita forum


Dołączył/a: 26-08-2002



Status: Offline
- ciach - moderator J

Cthulhu...^^ a to zaliczyłbyć do fantasy/horror, dreszczowiec, czy jeszcze jakoś inaczej?
I co to jest fantasy epickie???? znasz jakieś liryckie? ;P[/i]
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Herbert WestOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-02-2003 - 11:21
Elita forum
Elita forum


Dołączył/a: 29-01-2003

Skąd: KrakĂłw, dawna stolica PolakĂłw!

Status: Offline
- ciach - moderator J.

Zew Cthulhu i Lovecraft w ogóle to ani to, ani to.. Po prostu Lovecraft. Czytałaś coś?...

A z epickim to mi chodziło o to, że to jak epopeja ;)))))))))))

A z liryką w fantasy.... O, jest ;) Pieśni i wiersze we Władcy Pierścieni ;))))))))) Ody, sagi :)))

Może sonety Lovecrafta... Mam gdzieś w chacie, przepiszę tu :))) - utworzony został z nich nowy temat - moderator J.

_________________
Dynamite, the product of Nitroglycerin and Saltpeter, can be attached to doors and containers of all kinds. Imagine the surprised thief who opens your boudoir and finds that he's strangely missing his hand! Brilliant!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
dehiraOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-02-2003 - 11:38
Elita forum
Elita forum


Dołączył/a: 26-08-2002



Status: Offline
Sonety Lovecrafta? O_o

Wiesz, liryki wstawione to nie liryczne powieści^^

- ciach - moderator J.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
OdolOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-01-2005 - 21:26
Młodsza elita forum
Młodsza elita forum


Dołączył/a: 04-08-2003

Skąd: The Abyss of Eternity

Status: Offline
Heh, Jaczak wyciął pół tematu Very Happy
Co do rozmieszczenia fantastyki w nietypowych miejscach: Swego czasu wychodziło (nie wiem, czy wciąż wychodzi) czasopismo poświęcone m.in. fantastyce, o nazwie "Portal". W jednym z Empików (przypuszczam, że gdyby się bardziej wgłębić, znalazłoby się ich więcej) można je było znaleźć w dziale poświęconym architekturze i budownictwu Very Happy

_________________
This world may have failed you,
it doesn't give you reason why.
You could have chosen a different path in life.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2007 The PNphpBB Group
Credits