Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
MagnusOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-06-2004 - 00:51
Moderator
Moderator


Dołączył/a: 21-10-2002



Status: Offline
MOD ON

ale może już powrucicie do Kenshina?? jak coś można ozmowe przenieść do tłumaczeń ale tam już był taki temat chyba

na koniec dodam że jak ktoś chce tłumaczenia (skrypty nie skany) to polecam strone kumpla zresztą uznaną w Polsce Wink MTP ... pisałem o niej już wcześniej

a teraz powrĂłt do Kenshina

MOD OFF

_________________
Mój "mały" internetowy spis komiksów
My DA
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
nika
Temat postu:   PostWysłany: 25-06-2004 - 01:17
Moderator
Moderator


Dołączył/a: 26-08-2002

Skąd: Warszawa

ale przecież rozmawiamy o Kenshinie - o tym, ze jego tłumaczenie jest słabe. chciałam się po prostu dokładnie dowiedzieć czemu. co do tłumaczeń fanowskich - w anime Kenshin mam sub i dub totalnie różne, oba robione przez fanów - wydaje mi się, że grupy fansubberskie są lepsze i gorsze, tak samo tłumacze.
to o tłumaczeniach to po prostu nieco ogólniejsza uwaga... no dobra, może mały offtopic, ale jeśli ktoś chciałby jeszcze coś dodać o mandze to ja bardzo chętnie się do tego ustosunkuję.

_________________
gdyby ktoś przypadkiem chciał czegoś od mnie to mailem proszę - niestety raczej nie będzie mnie już więcej na forum
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MagnusOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-06-2004 - 01:42
Moderator
Moderator


Dołączył/a: 21-10-2002



Status: Offline
no to luz ale nie odchodĹşcie za bardzo od kenshina...

a ja sie jeszcze zastanawiam czy kupić... ale znając mnie to tylko kwestia czasu Razz

_________________
Mój "mały" internetowy spis komiksów
My DA
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
LouiseOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-06-2004 - 07:54
Czytelnik
Czytelnik


Dołączył/a: 01-02-2004

Skąd: Pabianice

Status: Offline
Sorki za tamtego offtopa.
A czy nie macie obaw, że Egmont może nie wydać wszystkich 28 tomów? No bo to jednak trochę dużo.

_________________
"Czasem zastanawiam się czy nie skończę jako trofeum na czyjejś ścianie." - Noguchi "AvP"
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
IggIOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-06-2004 - 10:18
Elita forum
Elita forum


Dołączył/a: 30-09-2002

Skąd: Don'tgonearthe Castle!

Status: Offline
Louise napisał/a:

Cytat:
jak Twoim zdaniem mam określić czy jest ono dobre czy nie? przecież nie znam orginału - skoro sama nie czytasz w orginale to skąd wiesz, które tłumaczenie jest najbardziej rzetelne i w którym są błędy?


Mangi kupuję tylko w oryginale. Kożystam z tłumaczeń sieciowych.
Wiesz ja mam o tyle komfortową sytuację, że mnie ma kto przetłumaczyć mangi.

Fajnie, ale to nie jest odpowiedx na pytanie ktĂłre ci zadano.


Cytat:
Jeśli zaś chodzi o tłumaczenia fanowskie, to przynajmniej fani robią to z pasją a nie dla kasy. Spotykałam się już z tym, że jeśli tłumacze nie byli czegoś pewni (np. dana fraza ma kilka znaczeń) to robili przypiski.


Podobnie jak fani...
czasem nawet w fansubie animcowym są "translation notes" żeby widz nie dostał zeza jednocześnie próbując przecyztac sub i uwagę tłumacza...

Cytat:
W tłumaczeniach fanowskich podoba mi się też brak dosłowności, co często zdarza się w polskich wydaniach i daje śmieszny efekt. Ogólnie to jeśli nie jesteś pewna trafności tłumaczenia fanowskiego zawsze możesz zerknąć na kilka różnych i wtedy będziesz wiedziała które jest dobre a które nie. No i w tłumaczeniach fanowskich nie zdarzają się kwiatki typu: "Zamierzam usatysfakcjonować cię do szaleństwa".


Ekhm, brak dosłowności to czasem główna wada tłumaczenia, jak mawiał mój wykładowca translatoryki ang-polskiej Wink
Np: Dość niedawno temu wydano w Polsce grę "typu shooter" -nazywała sie Wanted Guns i jak nazwa wskazuje działa sie na Dzikim Zachodzie (kowboje, pojedynki w samo południe, etc.) sprzedawano ją w niewielkim nakładzie, za niewilekie pieniadze, i sporo osób skarzyło sie na tłumaczenie. Głównym punktem ich kpin była fraza hold your horses czyli "wstrzymaj swe konie..." (po angielsku oznacza to też coś w stylu... "czekaj no chwilkę")
Wszyscy wykazywali sie jak to sa dobrzy z anglika... ale nikt nie pomyślał nawet że skoro gra toczy się na Dzikim Zachodzie to może dosłowne tłumaczenie ma jakiś głębszy powód a nie tylko lenistwo tłumacza...

Cytat:
Ja kożystam z tłumaczeń jeszcze z jednego powodu-mangi które ja czytam raczej nigdy nie ukażą się po polsku.
Jeśli miałabym zmienić zdanie co do polskich wydań, to powinno mnie coś do tego przekonać. A w tym momencie i tłumaczenia i jakość wydania wychodzą słabiutko.


Bardzo fajne argumenty ale... wciąz nie odpowiedziałaś na pytanie, więc może przypomnę je:
jak Twoim zdaniem mam określić czy jest ono dobre czy nie? przecież nie znam orginału - skoro sama nie czytasz w orginale to skąd wiesz, które tłumaczenie jest najbardziej rzetelne i w którym są błędy?

_________________
Usunięto obrazki - złamanie regulaminu
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TIGRAOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-06-2004 - 10:47
Moderator
Moderator


Dołączył/a: 16-08-2003

Skąd: Odchłań duszy

Status: Offline
28 - miejmy nadzieję, że wydadzą, w końcu nadziej nic nie kosztuje a humor sie poprawia Wink

Co do tłumaczeń słusznie, jeżeli wiemy ( ^^") ,że niektóre tytuły nie mają jakgdyby prawa bądz możliwości pojawienia się na rynku polskim to ja równiez je ściągam w orginale (jp) a tłumaczenia z siecie bądz od znajomyc którzy wcześniej je przyuważyli, ale jeżeli sprawa dotyczny np wspomnianego tutaj Kenshina jest kilka powódów dla których tego ja ani meine libe przyjaciele tego nie robimy.

_________________
Każdy ma gorszy dzień...
MĂłj trwa od roku...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
IggIOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-06-2004 - 10:59
Elita forum
Elita forum


Dołączył/a: 30-09-2002

Skąd: Don'tgonearthe Castle!

Status: Offline
Cytat:
Co do tłumaczeń słusznie, jeżeli wiemy ( ^^") ,że niektóre tytuły nie mają jakgdyby prawa bądz możliwości pojawienia się na rynku polskim to ja równiez je ściągam w orginale (jp) a tłumaczenia z siecie bądz od znajomyc którzy wcześniej je przyuważyli, ale jeżeli sprawa dotyczny np wspomnianego tutaj Kenshina jest kilka powódów dla których tego ja ani meine libe przyjaciele tego nie robimy.


Tigra, skąd wiesz że nie mają prawa sie pojawić? ja tez szczerze watpiłem w Inuyahshe a tu patrzcie państwo: siurpryza na 120 fajerek Exclamation

A co do offtopicu, badzo przepraszam, już nic nie napiszę w tym temacie (lub tez off'ie) ale Luise, jesli możesz, proszę odpowiedź na pytanie Niki na priv...
Rolling Eyes

_________________
Usunięto obrazki - złamanie regulaminu
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MagnusOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-06-2004 - 11:19
Moderator
Moderator


Dołączył/a: 21-10-2002



Status: Offline
offtopa nie będzie jak bedziecie bazować głównie na kenshinie także rozmowa niech trwa ale głównym punktem odniesienia niech będzie kenshin, jeżeli chcecie to rozwinąć bardziej to proponuje osobny temat

a co do wydania wszystkich tomów to sądze że egmont wyda wszystkie ale są dwie ważne rzeczy:
- czy bedzie tak długo popularny
- i ile im to czasu zajmie bo wiemy że egmont wydaje ale dość wolno to wszystko

_________________
Mój "mały" internetowy spis komiksów
My DA
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TIGRAOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-06-2004 - 13:41
Moderator
Moderator


Dołączył/a: 16-08-2003

Skąd: Odchłań duszy

Status: Offline
IggI napisał/a:


Tigra, skąd wiesz że nie mają prawa sie pojawić? ja tez szczerze watpiłem w Inuyahshe a tu patrzcie państwo: siurpryza na 120 fajerek Exclamation



IggI- domyślam się a raczej nawet jestem pewna, np "Kamikaze" (wątpię, a top jedna z lepszych mang jakie czytałam), albo coś w stylu "Renai no Ryoubun" (o zgrozo dla jednych a u drugich okrzyku zadowoenia ) albo Trigun Maxium (no chociaż pierwszą część ) czy temu podobnych ...
to wciąż marzenia... i chyba one tylko

_________________
Każdy ma gorszy dzień...
MĂłj trwa od roku...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
IggIOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-06-2004 - 20:36
Elita forum
Elita forum


Dołączył/a: 30-09-2002

Skąd: Don'tgonearthe Castle!

Status: Offline
Cytat:
coś w stylu "Renai no Ryoubun" (o zgrozo dla jednych a u drugich okrzyku zadowoenia )


No fakt, trzeba wchodzic na rynek z czyms co nie stanie się powodem do "o zgrozo" u zbyt dużej liczby kupujących...
jak to pisała Luise??
acha...
Cytat:
oni (wydawnictwa) to robią dla kasy a fani z pasji
to prawda...
Nic nie zarzucam Ĺźadnej opcji ale wydawnictwo a grupa fanĂłw to 2 rĂłzne sprawy... Smile

_________________
Usunięto obrazki - złamanie regulaminu
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TIGRAOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-06-2004 - 21:16
Moderator
Moderator


Dołączył/a: 16-08-2003

Skąd: Odchłań duszy

Status: Offline
no ta, o zgrozo, bo nie każdy to lubi, jest tylko część, jakaś grupa fanów którą to by zaiteresowało, ale przecież dla grup się nie wydaje tylko dla wszystkich i stąd moje (bynajmniej pewna cześć) wątpliwości. Nie mówię, że nie zdarzają się wyątki, ale w dużej mierze czegoś takiego nie ma, no może za kilka, kilkanaście lat- a na to trzeba czasu i dużej dawki cierpliwości.

_________________
Każdy ma gorszy dzień...
MĂłj trwa od roku...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SileneOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2004 - 22:29
Czytelnik
Czytelnik


Dołączył/a: 27-02-2004

Skąd: Świnoujście

Status: Offline
Manga mnei zachwycila :] Slyszlam duzo dobrego o serii i czytalam pare recenzji, ale rzeczywiscie manga wybitna :] Nie zawiodlam sie i mam nadzieje, ze to nei nastapi, bo tom 1 byl super!

_________________
Kładę się często do łóżka z życzeniem, czasem z nadzieją niezbudzenia się więcej, rano niestety otwieram oczy, widzę znów słońce i czuję się nieszczęśliwy.
"Cierpienia młodego Wertera" Goethego
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zandamOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-09-2004 - 10:46
Czytelnik
Czytelnik


Dołączył/a: 21-06-2004

Skąd: Wronki

Status: Offline
Czy ktoś ma już 2. tomik??
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
VegOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-09-2004 - 12:52
Elita forum
Elita forum


Dołączył/a: 25-01-2003



Status: Offline
No ba :) Wczoraj zakupilam i przeczytalam, ale szczegolnych emocji we mnie nie wzbudza. jedna z niewielu mang ktore lubie, poczytam z przyjemnoscia, odloze i nie mam ochopty sie na ten temat wypowaidac XD

_________________
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
IggIOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-09-2004 - 16:31
Elita forum
Elita forum


Dołączył/a: 30-09-2002

Skąd: Don'tgonearthe Castle!

Status: Offline
Powaznie?
A masz jakies zdanie nt. porownania anime-manga?

_________________
Usunięto obrazki - złamanie regulaminu
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2007 The PNphpBB Group
Credits